Observator » Ştiri sociale » O depăşire banală i-a adus sfârşitul unui tânăr din judeţul Dâmboviţa

O depăşire banală i-a adus sfârşitul unui tânăr din judeţul Dâmboviţa

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 27.08.2015, 13:13 | Modificat la 27.08.2015, 13:18

O depăşire, care părea banală, i-a adus sfârşitul unui tânăr din judeţul Dâmboviţa. Bărbatul mergea la muncă împreună cu doi vecini. Abia porniseră când şoferul de 23 de ani ar fi apăsat prea tare pedala acceleraţie. Voia să ocolescă un microbuz cu muncitori dar a derapat. Medicii s-au chinuit zeci de minute să-l readucă la viaţă, dar a fost în zadar.

O depăşire, care părea banală, i-a adus sfârşitul unui tânăr din judeţul Dâmboviţa. Bărbatul mergea la muncă împreună cu doi vecini. Abia porniseră când şoferul de 23 de ani ar fi apăsat prea tare pedala acceleraţie. Voia să ocolescă un microbuz cu muncitori dar a derapat. Medicii s-au chinuit zeci de minute să-l readucă la viaţă, dar a fost în zadar. 

Tânărul avea centura de siguranţă, dar nu a fost suficient. Era ora 6 fără un sfert, azi-dimineaţă. Bărbatul abia pornise spre Bucureşti, când în localitatea dâmboviţeană Gura Şuţii, a pierdut controlul volanului. Ar fi vrut să depăşească un microbuz cu muncitori.

Ceilalţi doi pasageri au fost răniţi. Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă. Acum două săptămâni, pe acelaşi drum, alţi doi tineri din Gura Şuţii au murit într-un accident rutier.

Articolul continuă după reclamă