Observator » Ştiri sociale » Special! Gara fără trenuri, made in România

Special! Gara fără trenuri, made in România

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 19.05.2015, 20:04 | Modificat la 19.05.2015, 20:17

O gară fără trenuri şi fără călători nu este nimic mai mult decât o clădire prin faţa căreia se întâmplă să treacă nişte şine metalice paralele. De fapt, cu puţin ajutor din partea naturii, nici şinele nu se mai văd din cauza plantelor

O gară fără trenuri şi fără călători nu este nimic mai mult decât o clădire prin faţa căreia se întâmplă să treacă nişte şine metalice paralele. De fapt, cu puţin ajutor din partea naturii, nici şinele nu se mai văd din cauza plantelor

Privită de un străin, clădirea gării nu pare decât o relicvă comunistă. E suficient să priveşti pictura care acoperă unul dintre pereţi ca să înţelegi de ce. În sala de aşteptare singurele care mai aşteaptă sunt gunoaiele. Aşteaptă să fie ridicate de cineva.

Ce anume se va întâmpla, nu ştie nimeni. Dar hunedorenii încă mai speră că vor prinde ziua în care trenul va opri şi în gara lor cea mică.

Articolul continuă după reclamă