Video Strada din România unde poliţiştii sunt nevoiţi să le spună şoferilor că pot depăşi liniştiţi linia continuă. Cum este posibil
Situaţie absurdă, în Buzău. O stradă care traversează jumătate de oraş a fost marcată cu line dublă continuă. Şoferii s-au trezit că nu mai pot ajunge acasă sau la locul de muncă decât după un lung ocol. Însă marcajul a fost trasat de muncitori fără încuvinţarea Poliţiei Rutere. Acum, agenţii se văd nevoiţi să le spună şoferilor că pot depăşi liniştiţi linia continuă, până când marcaleje vor fi remediate.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Încălcări ale liniei duble continue se produc frecvent pe strada Transilvaniei din Buzău. Se întâmplă în dreptul a cel puţin cinci intersecţii cu străzi adiacente, dar şi la porţile de acces ale firmelor. Drumul a fost modernizat recent, iar constructorul a trântit o linie dublă continuă care pare că nu se mai termină.
''Era linie întreruptă înainte. Da, dar acum dacă a făcut, mașinile tot așa trec.''
Şoferii nu sunt sancţionaţi de agenţii care cunosc situaţia
Poliţia Rutieră spune că a dat aviz negativ pentru trasarea acestui marcaj. Însă firma care s-a ocupat de lucrări nu a primit vestea la timp şi s-a apucat de lucru. Aşa că şoferii care încalcă linia sunt lăsaţi în pace de agenţi.
cms. șef Silviu Dinu, Poliția Rutieră Buzău: Ne dorim să ajungem la o soluţie care să fie atât în interesul cetăţenilor, dar şi în conformitate cu prevederile legale.
Numai că în trafic, şoferii nu ştiu ce să mai creadă.
''La o adică, dacă vrea să-ți ia permisul, ți-l ia. De exemplu, eu trebuie să fac stânga. Mi-e și frică să fac. Dacă mă vede poliția, îmi ia permisul. Linia e linie.''
"E foarte greu. Suntem obligați să facem ilegalități.''
Reprezentanţii Primăriei, beneficiarul lucrării de modernizare, au anunţat organizarea unei şedinţe speciale în care se va discuta situaţia de pe strada Transilvaniei.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰