Observator » Ştiri sociale » Turişti lituanieni, salvaţi de jandarmi după ce s-au rătăcit în Munții Bucegi

Turişti lituanieni, salvaţi de jandarmi după ce s-au rătăcit în Munții Bucegi

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.06.2019, 16:35 | Modificat la 28.06.2019, 16:40

În Munţii Bucegi, doi turişti lituanieni au fost salvaţi de jandarmi, noaptea trecută, după ce s-au rătăcit în Canionul Horoabei. 

În Munţii Bucegi, doi turişti lituanieni au fost salvaţi de jandarmi, noaptea trecută, după ce s-au rătăcit în Canionul Horoabei. 

Tinerii de 30 şi 35 de ani au plecat într-o drumeţie de la telecabina Peştera şi intenţionau să ajungă în zona Padina, acolo unde erau cazaţi. 

La un moment dat, s-au abătut de la traseu şi au fost surprinşi de o furtună. 

Articolul continuă după reclamă

Fără echipament corespunzător, au fost găsiţi de autorităţi epuizaţi fizic şi dezorientaţi. 

După trei ore, oamenii au ajuns în siguranţă la destinaţie.