Observator » Ştiri sociale » Un nou CUTREMUR a zguduit România! Iată unde s-a simţit

Un nou CUTREMUR a zguduit România! Iată unde s-a simţit

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 09.05.2014, 08:42 | Modificat la 09.05.2014, 08:44

Cutremurele par să nu se mai oprească! România s-a zgduduit din nou aseară

Cutremurele par să nu se mai oprească! România s-a zgduduit din nou aseară

Un cutremur cu magnitudinea de 3,7 grade pe scara Richter s-a produs joi seara, la ora locală 22,31 (19,31 UTC), în judeţul Timiş (Banat), la o adâncime de 9 kilometri, conform datelor publicate de Institutul Naţional pentru Fizică Pământului.

Oraşele cele mai apropiate de epicentru au fost Liebling (16 km), Timişoara (23 km), Berzovia (30 km), Lugoj (33 km) şi Fibiş (35 km).

Articolul continuă după reclamă

În luna mai, în România, s-au mai produs încă două cutremure, unul în zona seismică Vrancea de 2,8 grade şi unul în Marea Neagră de 2,7 grade pe Richter.

În acest an, cel mai puternic cutremur a avut 5 grade Richter şi s-a produs pe 29 martie, în zona seismică Vrancea.