Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-1 în turul sferturilor Champions League

Echipa spaniolă Atletico Madrid a dispus de formaţia germană Borussia Dortmund, scor 2-1.

la 11.04.2024, 00:22

Atletico Madrid a învins-o pe Borussia Dortmund în Champions League
Atletico Madrid a învins-o pe Borussia Dortmund în Champions League - Profimedia Images

Pe Metropolitano, la Madrid, gazdele au deschis scorul în minutul 4, când a înscris Rodrigo De Paul, iar elevii lui Simeone au dominat prima repriză, reuşind să majoreze rezultatul de pe tabelă în minutul 32, prin Samuel Lino, din pasa lui Griezmann.

Borussia a redus din diferenţă în minutul 81, cu golul lui Sebastien Haller, intrat pe teren în minutul 60, iar până la final nici una dintre cele două formaţii nu a mai înscris, deşi Brandt a lovit bara în minutul 90+6, irosind ocazia egalării la ultima fază a meciului. Atletico Madrid s-a impus cu 2-1, într-o partidă care a consemnat şi meciul cu numărul 500 disputat de Mats Hummels în tricoul Borussiei Dortmund.

Returul se joacă marţi, 16 aprilie, la Dortmund.

Ce alegeți de 1 Mai, grătar la pădure sau grătar la terasă?

Observator » Sport » Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-1 în turul sferturilor Champions League