Formaţia Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat, joi, în finala Cupei României, trecând în semifinale de Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului.

la 12.05.2022, 22:41

- Inquam Photos / Octav Ganea

În tur, scorul a fost 2-1 pentru Sepsi, la Sfântu Gheorghe, iar joi seară, în retur, tot Sepsi s-a impus cu scorul de 1-0. Golul a fost marcat de Ştefănescu, în minutul 66. În minutul 84, Aganovic (Sepsi) a primit al doilea cartonaş galben pe bancă şi a fost eliminat. În minutul 86, a primit cartonaş roşu şi Bancu (Universitatea Craiova), pentru un gest nesportiv.

Cele două echipe au început jocul în următoarele formule:

• Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu – Mateiu, Al. Creţu – Gustavo, Baiaram, A. Ivan – Markovic. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf
  • Sepsi: Niczuly, Dimitrov, Bălaşa, Mitrea, Dumitrescu – N. Păun, E. Gonzales, Aganovic – Bărbuţ, Tudorie, Ştefănescu. Antrenor: Cristiano Bergodi

Meciul a fost arbitrat de Horaţiu Feşnic, ajutat la cele două linii de Valentin Avram şi Alexandru Cerei. Arbitru de rezervă a fost Cătălin Popa, iar observatori Liviu Ciubotariu şi Mihai Duras.

În cealaltă semifinală, FC Voluntari a trecut de FC Argeş, scor 2-0 în tur şi scor 1-0 în retur. Finala se va disputa în data de 19 mai, de la ora 20.30, pe stadionul Giuleşti. FC Voluntari a câştigat Cupa României în 2017.

V-a trezit suspiciuni culoarea puilor din magazine?

Observator » Sport » FC Voluntari - Sepsi, finala Cupei României 2022. Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată în semifinale