Formula 1: Max Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Las Vegas

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 de la Las Vegas. Pilotul olandez a obținut, astfel, a 18-a victorie în 21 de curse în acest sezon, scrie Agerpres.

la 19.11.2023, 13:36

Formula 1: Max Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Las Vegas - Profimedia

La marea revenire a Formulei 1 în oraşul cazinourilor, la 41 de ani după Grand Prix-urile de la Caesars Palace, Verstappen a fost cronometrat pe circuitul Motor Speedway, după 309,930 km, cu timpul de 1h 29 min. 08 sec. 289/1000 (medie orară: 208,7 km), devansându-i monegascul Charles Leclerc (Ferrari), cu 2 sec. 070/100, şi pe coechipierul său, mexicanul Sergio Perez, care va fi vicecampion mondial la finalul sezonului, cu 2 sec. 241/1000.

Max Verstappen i-a devansat pe Leclerc și Perez

Francezul Esteban Ocon (Alpine) a terminat pe locul 4, la 18 sec. 665/1000 de învingător.

Plecat din pole position, Leclerc a fost dublat din primul viraj de Verstappen graţie unei manevre considerată periculoasă, fiind sancţionat cu 5 sec. de comisarii cursei. Revenit în fruntea cursei în turul 16 (din 50), Leclerc a cedat definitiv conducerea olandezului în turul 37.

"Viva Las Vegas", a cântat Verstappen în casca sa radio după ce a trecut linia de sosire sub drapelul în carouri fluturat de cântăreţul Justin Bieber.

Veţi participa la Slujba de Înviere?

Observator » Sport » Formula 1: Max Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Las Vegas