Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, în prezent pe locul 512, s-a calificat joi în runda a doua a turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.877.020 de euro, după ce l-a învins în două seturi, 6-1, 6-0, pe americanului de doar 16 ani, Darwin Blanch (1028 ATP), beneficiar al unui wild card, informează Agerpres.

la 26.04.2024, 16:51

La aproape 38 de ani, Nadal, deţinător a 22 de titluri de Mare Şlem dar care face eforturi pentru a reveni la forma sa maximă, s-a impus după o partidă de o oră şi cinci minute, el reuşind doi aşi, fără a face vreo dublă greşeală. La revenirea sa după trei luni de absenţă din cauza unor probleme medicale, Nadal a fost eliminat săptămâna trecută în turul secund la Barcelona, turneu pe care l-a câştigat de 12 ori.

În runda următoare, spaniolul îl va avea ca adversar pe australianul Alex de Minaur, numărul 11 mondial, favorit nr.10, cel care l-a eliminat la Barcelona.

Rezultate de joi

• Lorenzo Sonego (Italia) - Richard Gasquet (Franţa) 6-2, 7-5
  • Pavel Kotov (Rusia) - Albert Ramos (Spania) 6-3, 6-4
  • Flavio Cobolli (Italia) - Alejandro Tabilo (Chile) 5-7, 6-4, 6-4
  • Roberto Bautista (Spania) - Daniel Galan (Columbia) 7-6 (7/4), 4-6, 6-1
  • Jakub Mensik (Cehia) - Yannick Hanfmann (Germania) 6-4, 7-6 (7/3)
  • Felix Auger-Aliassime (Canada) - Yoshihito Nishioka (Japonia) 4-6, 6-1, 6-4
  • Miomir Kecmanovic (Serbia) - Zhang Zhizhen (China) 6-3, 6-2
  • Matteo Arnaldi (Italia) - Christopher O'Connell (Australia) 6-4, 6-1
  • Max Purcell (Australia) - Marcos Giron (SUA) 4-6, 6-4, 7-6 (7/2)
  • Tomas Machac (Cehia) - Emil Ruusuvuori (Finlanda) 6-4, 1-6, 6-2
  • Rafael Nadal (Spania) - Darwin Blanch (SUA) 6-1, 6-0
  • Pedro Cachin (Argentina) - Sebastian Ofner (Austria) 6-3, 6-3
  • Thiago Monteiro (Brazilia) - Dusan Lajovic (Serbia) 6-4, 6-3.

Drumul spre casă din vacanţă. Amânaţi întoarcerea pentru a evita aglomeraţia?

Observator » Sport » La 38 de ani, Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la Madrid. Ibericul e fost lider mondial şi deţinător a 22 de titluri de Grand Slam