Răzvan Burleanu, după ce România şi-a aflat adversarii din preliminariile Cupei Mondiale 2026: "După 28 de ani, avem ocazia să mergem la Mondial"
Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a declarat, vineri, că îşi doreşte ca, la finalul anului 2025, naţionala României să fie deja calificată la Cupa Mondială din 2026.

„Trebuie să continuăm să facem performanţă. După 28 de ani, avem ocazia să mergem la Mondial. Barajul din martie 2026 îl avem asigurat, dar ne dorim ca la finalul anului 2025 să fim deja calificaţi, asta ar însemna să câştigăm pentru a patra oară o grupă, după cea de calificare la EURO, cea de la turneul final şi cea din Liga Naţiunilor”, a declarat Răzvan Burleanu, preşedinte FRF, conform frf.ro.
Mircea Lucescu: Trebuie să câştigi meciurile ca să poţi spune dacă ai avut sau nu noroc la tragerea la sorţi
Selecţionerul Mircea Lucescu a declarat, vineri, că grupa României în preliminariile CM-2026, este una ecilibrată, subliniind că tricolorii trebuie să analizeze bine adversarii.
„E o grupă echilibrată. Trebuie să câştigi meciurile ca să poţi spune dacă ai avut sau nu noroc la tragerea la sorţi. Austria a terminat o grupă de la EURO pe primul loc, peste Franţa sau Ţările de Joc, nu trebuie să considerăm că e simplu să ne calificăm. Noi avem un grup competitiv, un grup puternic, care va lupta pentru a merge la Mondial. Trebuie să fim optimişti, să analizăm bine adversarii şi să pregătim foarte bine meciurile. Până la startul preliminariilor, e important că jucătorii noştri să se concentreze pe activitatea lor la echipele de club şi să vină bine pregătiţi la reunire. Este o calificare care se joacă, cu speranţă şi mult entuziasm”, a declarat Mircea Lucescu.
- Reacţia lui Radu Drăguşin, după aflarea adversarilor din preliminariile Cupei Mondiale 2026
- Hoffenheim - FCSB, 0-0 în Europa League. "Roş-albaştrii", mai aproape de calificarea în faza eliminatorie
- Gukesh Dommaraju, în vârstă de 18 ani, a devenit cel mai tânăr campion mondial la șah din istorie
- Sportul după vârsta de 40 de ani. Ce ar trebui să includă o rutină potrivită
- Cum putem combate astenia de primăvară. Primul pas: Mici schimbări în rutina zilnică
Naţionala României şi-a aflat adversarele din preliminariile CM-2026
Naţionala România va evolua în grupa H, alături de Austria, Bosnia, Cipru şi San Marino, în preliminariile Cupei Mondiale din 2026, conform tragerii la sorţi de vineri. Selecţionerul Mircea Lucescu a declarat, vineri, că grupa României în preliminariile CM-2026, este una ecilibrată, subliniind că tricolorii trebuie să analizeze bine adversarii. Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, îşi doreşte ca, la finalul anului 2025, naţionala României să fie deja calificată la Cupa Mondială din 2026. Căpitanul
Nicolae Stanciu a declarat, vineri, că naţionala României a picat într-o grupă foarte bună în preliminariile Cupei Mondiale din 2026. Obiectivul naţionalei României este să lupte pentru primul loc în grupa H de calificare la Cupa Mondială din 2026, a declarat, vineri, fundaşul Radu Drăguşin.
Tragerea la sorţi a avut loc la sediul FIFA de la Zurich. Faza grupelor va avea loc în perioada martie-noiembrie 2025.
La Cupa Mondială din 2026, desfăşurată în SUA, Canada şi Mexic, se vor disputa 104 meciuri, în 16 oraşe. Turneul final al Cupei Mondiale se va desfăşura între 11 iunie şi 19 iulie 2026.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰