RIO 2016: Brazilia devine noua campioană olimpică la fotbal, după o finală dramatică împotriva Germaniei (GALERIE FOTO)

Publicat: 21.08.2016, 08:48.
Actualizat: 21.08.2016, 08:54

Reprezentativa de fotbal a Braziliei a învins Germania, sâmbătă, pe stadionul Maracana, scor 5-4, la loviturile de departajare, şi a câştigat titlul olimpic la Rio de Janeiro.

Pe Maracana, în fața a 75 de mii de oameni, Brazilia și-a luat astfel revanșa după semifinala Mondialului din 2014, pierdută în fața nemților cu 1:7.

Marea vedetă a turneului, Neymar, a deschis scorul în minutul 27, dintr-o lovitură liberă executată superb, stabilind scorul final al unei prime reprize în care Germania avut trei bare.

Max Meyer a egalat în minutul 59, stabilind scorul primelor 90 de minute, extrem de spectaculoase și echilibrate.

În prelungiri nu s-au întâmplat prea multe lucruri importante, iar meciul a ajuns la lovituri de departajare, acolo unde toată lumea a transformat până la 4:4. Niels Petersen a ratat ultimul penalty al nemților, Neymar a transformat și a adus în premieră aurul olimpic la fotbal pentru Brazilia.

Descarcă aplicaţia Observator News din Google Play sau App Store şi fii la curent cu ştirile momentului din România şi din lume.