Sepsi - CFR Cluj, 3-0 în semifinalele Cupei României. Sepsi elimină pe CFR Cluj și e prima finalistă
Prima semifinală a Cupei României la fotbal s-a încheiat miercuri cu eliminarea campioanei CFR Cluj din competiție de către Sepsi Sfântu Gheorghe. Covăsnenii, deținătorii trofeului, s-au impus cu 3-0, într-un meci în care au ratat două penalty-uri, iar CFR Cluj a jucat în 10 oameni din minutul 42, informează Mediafax.
![Sepsi - CFR Cluj, 3-0 în semifinalele Cupei României. Sepsi elimină pe CFR Cluj și e prima finalistă Sepsi - CFR Cluj, 3-0 în semifinalele Cupei României. Sepsi elimină pe CFR Cluj și e prima finalistă](https://img.observatornews.ro/0/2023/4/26/521162/sepsi-4b6fec25.jpg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Păun a deschis scorul cu o lovitură de cap din fața porții, în minutul 10, după un corner executat din flancul drept. Ștefănescu a dus scorul la 2-0, în minutul 29, după o acțiune colectivă plecată de la Matei, a cărui centrare a fost retrimisă în fața porții, de unde atacantul lui Sepsi a șutat pe colțul lung al porții lui Scuffet.
În cealată semifinală se întâlnesc joi U Cluj și UTA Arad
În minutul 42, Burcă îl faultează în careu pe Safranko și primește cartonaș roșu, însă Matei retează penalty-ul, șutând în bară. Gazdele au fost mai ofensive și în partea a doua, profitând de superioritatea numerică. Scuffet a reușit să stopeze câteva acțiuni importante ale lui Sepsi, parând printre altele și șuturile lui Păun și Matei.
Rondon stabilește apoi scorul final, marcând pentru 3-0, după ce Scuffet a apărat un penalty executat de Ștefănescu, fiind însă învins de venezuelean care a profitat de mingea respinsă ușor lateral. Sepsi Sfântu Gheorghe se califică astfel în finala competiției, pe care a câștigat-o și în sezonul trecut. În cealată semifinală se întâlnesc joi U Cluj și UTA Arad.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰