Simona Halep a câştigat turneul de la Roma pentru prima dată în carieră

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a câştigat pentru prima dată în carieră  turneul de la Roma, după ce jucătoarea cehă Karolina Plsikova, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2, a abandonat finala, la scorul de 6-0, 2-1.

Larisa Andreescu
de Larisa Andreescu

la 21.09.2020, 16:20

Simona Halep, după ce a câştigat meciul
Simona Halep a câştigat turneul de la Roma pentru prima dată în carieră - Profimedia
  • Este trofeul cu numărul 22 din cariera jucătoarei române, al treilea la rând în 2020.
  • Karolina Plsikova a intrat pe teren cu un mare bandaj la coapsa stângă.

Simona Halep a început meciul la fel ca pe cel cu Garbine Muguruza, din semifinale. Cu agresivitate şi cu un joc stânga-dreapta care a făcut prăpăd în defensiva imobilei jucătoare cehe.

Pliskova nu a fost în apele ei. Sportiva de pe locul 4 mondial a intrat pe teren cu un mare bandaj la coapsa stângă şi aproape nu a avut replică în faţa jocului Simonei Halep.

Problemele medicale au făcut-o să fie o aşa pradă uşoară. Nu este mai puţin adevărat că şi Halep, atunci "când simte sânge e de neoprit", după cum remarca duminică Marca.

Primul set, de numai 20 de minute, a fost fără istoric.

După primul set, Pliskova a cerut intervenţia fizioterapeutului, acuzând dureri la spate.

Apoi, la 2-1 pentru Halep, în setul secund, deţinătoarea trofeului a abandonat cu ochii în lacrimi, după 32 de minute de joc.

Calificarea în finală este recompensată cu un premiu de 150.000 de euro şi cu 585 de puncte WTA. Câştigătoarea turneului va primi 205.190 de euro şi 900 de puncte WTA.

sursa: news.ro

Vă afectează schimbările bruşte de temperatură?

Observator » Sport » Simona Halep a câştigat turneul de la Roma pentru prima dată în carieră