Simona Halep - Iga Swiatek. Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a fost învinsă, duminică, de Iga Swiatek, în optimile turneului de la Roland Garros.

la 04.10.2020, 13:52

Simona Halep, cap de serie numărul 1, participă la Roland Garros
Simona Halep evoluează la Roland Garros 2020 - Clive Brunskill / Getty Images
  • Halep nu pierduse până acum niciun set la Roland Garros
  • Iga Swiatek este locul 58 mondial

Iga Swiatek va evolua în sferturi cu olandeza Kiki Bertens, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 5, sau cu italianca Martina Trevisan, locul 159 WTA, venită din calificări, transmite News.ro.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 283.500 de euro şi cu 430 puncte WTA. Halep rămâne cu un premiu de 189.000 de euro şi cu 240 de puncte WTA după această ediţie a turneului de la Roland Garros.

Halep a câştigat ediţia 2018 a French Open, a mai fost finalistă în 2014 şi 2017 şi anul trecut a fost eliminată de americanca Amanda Anisimova, în sferturi, scor 2-4, 4-6.

Swiatek a oprit la 17 numărul de victorii consecutive ale Simonei Halep, în acest an.

Simona Halep - Iga Swiatek, desfășurarea meciului live text

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-6; 2-6. Halep, cap de serie numărul 1 la Roland Garros, este eliminată de la turneu.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-6; 2-5, Simona câștigă game-ul, dar Swiatek va servi pentru meci.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-6; 1-5, jucătoarea din Polonia este la un pas de a o elimina pe Simona Halep, principala favorită.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-6; 1-4, Simona pierde din nou pe propriul serviciu.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-6; 1-3, poloneza se distanțează la 2 game-uri.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-6; 1-2, Halep dă semne de revenire în acest meci.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-6; 0-2, Simona începe slab și în acest set secund.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-6; 0-1, break făcut de Swiatek.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-6, este primul set pierdut de Simona la Roland Garros în acest an.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-5, Simona are probleme cu Swiatek în primul set al partidei.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-4, jucătoarea din Polonia revine de la 0-30 și se distanțează din nou în acest meci.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 1-3, Halep câștigă fără probleme pe propriul serviciu.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 0-3, început slab de meci pentru Simona.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 0-2, poloneza reușește să facă break în debutul partidei.

UPDATE Simona Halep - Iga Swiatek 0-1, jucătoarea din Polonia câștigă primul game al meciului.

Meciul Halep  - Iga Swiatek (Polonia, locul 58 mondial) a fost primul de pe terenul Philippe Chatrier.

Duminică vor juca la French Open şi Andreea Mitu, Patricia Ţig, Horia Tecău şi Nicholas David Ionel.

Mitu şi Ţig vor întâlni în optimile de dublu feminin echipa favorită 2, Timea Babos/Kristina Mladenovic (Ungaria/Franţa), în al treilea meci de pee terenul Simonne Mathieu.

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie 12, va juca în optimile de dublu masculin cu echipa Mate Pavic/Bruno Soares (Croaţia/Brazilia), cap de serie 7, în meciul doi de pe terenul 7.

La juniori, Nicolas David, favorit 10, va juca în compania francezului Sean Cuenin, în al treilea meci de pe terenul 12.

Halep s-a calificat la pas în optimile Roland Garros

Simona Halep s-a calificat, vineri, în optimi la Roland Garros, după ce a învins-o pe americanca Amanda Anisimova, locul 29 mondial, scor 6-0, 6-1, după 54 de minute de joc. Simona Halep s-a declarat mulţumită de jocul prestat în meciul cu Amanda Anisimova, subliniind că a ştiut ce are de făcut pentru a câştiga în faţa sportivei americane, transmite News.ro.

Setul 1 a fost câştigat de sportiva din Constanţa în 25 de minute, cu 6-0. Românca a reuşit să câştige game-ul de 2-0 pe serviciul său, după ce a salvat cinci mingi de break.

Setul doi a început mai echilibrat, însă după ce scorul a fost egal la game-uri, 1-1, Halep nu i-a mai lăsat nicio şansă adversarei şi s-a impus cu 6-1, după 29 de minute.

Calificarea în optimi este recompensată cu 189.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

Reuşiţi să ţineţi cel mai aspru şi mai lung post din an, care a început astăzi?

Observator » Sport » Simona Halep - Iga Swiatek 1-6; 2-6, în optimile Roland Garros. Halep era favorita numărul 1