Curs valutar

Tricolorii U21 s-au calificat la EURO 2025. România a învins Elveţia cu 3-1

Reprezentativa U21 a României s-a calificat, marţi, la Campionatul European U21 din 2025, după ce a învins Elveţia, scor 3-1, pe Stadionul Giuleşti, în ultimul meci din Grupa E preliminară. Este a patra calificare consecutivă la turneul continental pentru tricolorii U21.

la 15.10.2024 , 21:59

Pe stadionul Giuleşti, tricolorii mici au început în atac meciul decisiv cu Elveţia, iar în minutul 16 Ianis Stoica a înscris din pasa lui Louis Munteanu, deschizând scorul. A urmat o ocazie mare a oaspeţilor, în minutul 21, când Fink a trimis pe lângă poartă, deşi scăpase singur cu portarul nostru. În minutul 28 Jaquez l-a faultat pe Louis Munteanu, Daniel Pancu a protestat, intrând în teren şi ducându-se ameninţător către arbitrul central, şi a primit pe loc cartonaş roşu, acelaşi lucru întâmplându-se şi în cazul unei alte rezerve din lotul tricolor, Vladislav Blănuţă. Arbitrul olandez i-a arătat cartonaşul roşu şi lui Jaquez, iar oaspeţii au rămas în zece. Ianis Stoica a stabilit scorul pauzei în minutul 35, dintr-o fază superbă la care au participat Octavian Popescu, Grameni şi Louis Munteanu, autorul pasei decisive.

Tricolorii U21 s-au calificat la EURO 2025

În repriza secundă Albian Hajdari a înscris pentru elveţieni, însă după numai trei minute Umit Akdag, jucătorul lui Toulouse, a trimis în plasă un balon respins de Keller şi scorul a devenit 3-1 pentru România. Acesta a fost şi rezultatul final al partidei şi tricolorii se califică pentru a patra oară consecutiv la Campionatul European U21, care va avea loc de această dată în Slovacia, anul viitor.

Articolul continuă după reclamă

România a câştigat grupa E a calificărilor pentru Euro U21 2025, cu 22 de puncte. Finlanda a fost a doua, cu 20 de puncte, Elveţia a încheiat pe locul 3, cu 18 puncte. În continuare s-au clasat Albania (16 puncte), Muntenegru (7 puncte) şi Armenia (2 puncte), relatează news.ro.

ROMÂNIA U21: R. Sava – A. Pantea (D. Maftei 83), Cr. Ignat, Akdag, Borza - Perianu, Grameni (Vulturar 87) – I. Stoica (R. Silaghi 76), R. Ilie (Corbu 76), Oct. Popescu (M. Rădulescu 76) – L. Munteanu. SELECŢIONER: Daniel Pancu

ELVEŢIA U21: M. Keller – Jaquez, Amenda, Hajdari – Athekame, Matoshi (Villiger 61), Avdullahu, Surdez (A. Keller 85) – A. Sanches (N. Muci 81), Dos Santos (Fosso 85) – Fink (Okoh 46). SELECŢIONER: Sascha Stauch

Cartonaşe galbene: Pantea 38, Ianis Stoica 64 / Matoshi 59, Villiger 82, Fosso 89

Cartonaşe roşii: Daniel Pancu (min. 28), Vladislav Blănuţă (de pe bancă, min. 28) / Luca Jaquez (min. 28)

Arbitru: Marc Nagtegaal (Ţările de Jos)

Redactia Observator Like

Observator  - Despre oameni, știrile așa cum trebuie să fie.

Aţi văzut în magazine produse cu etichete care indică un gramaj mai mic?
Observator » Sport » Tricolorii U21 s-au calificat la EURO 2025. România a învins Elveţia cu 3-1