Farul Constanţa a învins joi, în deplasare, scor 3-2, formaţia armeană FC Urartu, în manşa secundă a turului al doilea preliminar din Conference League. Farul s-a calificat pentru turul al treilea preliminar al Conference League, cu 6-4 scor cumulat, informează news.ro.

la 03.08.2023, 22:40

Urartu – Farul 2-3, în Conference League. Echipa lui Gică Hagi se califică în turul 3 treilea preliminar şi o va întâlni pe Flora Tallinn
- Hepta

Farul a început prost meciul de pe micuţul stadion Urartu, din Yerevan, şi a primit gol în minutul 11, când gazdele au marcat prin Nana Antwi. Armenii au fost periculoşi pe parcursul întregii reprize, în timp ce constănţenilor nu le-a ieşit nimic, jucând slab şi fără nerv. Partea secundă a început la fel de prost pentru elevii lui Hagi, care au primit gol în minutul 47, de la Leon Sabua.

Însă Farul s-a trezit la 0-2, iar Alibec şi-a intrat în rol. Mai întâi a dat pasa pentru golul lui Nedelcu, din minutul 53, apoi a finalizat cu sânge rece, singur cu portarul în minutul 57, după o pasă excelentă venită de la Adrian Mazilu. Alibec a închis meciul în minutul 90+2, când a înscris din careu şi a stabilit scorul final, Urartu – Farul 2-3.

Echipele de start:

• Urartu: Melikhov - Antwi, Tsymbalyuk, I. Zotko (Mirzoyan 68) - Piloyan, Maragaryan, Salou, Marcos Junior (Dzhikiia 89), Grigoryan (Ozbiliz 79) - Maksimenko, Sabua (Poliakov 79)
  • Farul: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu (K. Boli 81), Borza (Sîrbu 67) - T. Băluţă, Nedelcu (Vînă 81), Grameni (Rivaldinho 31) - Mazilu, Alibec, Benchaib (Artean 30)

Farul o va înfrunta în turul 3 preliminar pe Flora Tallinn, campioana din Estonia. Primul meci, pe 10 august, ar urma să aibă loc la Ovidiu.

Mici cu E.coli şi zgârciuri în loc de carne, printre produsele comercializate în magazine. Aţi avut parte de experienţe neplăcute?

Observator » Sport » Urartu – Farul 2-3, în Conference League. Echipa lui Gică Hagi se califică în turul 3 preliminar şi o va întâlni pe Flora Tallinn