Video Wimbledon 2023. Novak Djokovic s-a calificat în semifinale după ce l-a învins pe rusul Andrei Rublev

Wimbledon 2023. Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul 2 mondial, s-a calificat marţi în semifinalele turneului de grand slam de la Wimbledon. Djokovici l-a învins în sferturile de finală pe rusul Andrei Rublev, favorit 7, scor 4-6, 6-1, 6-4, 6-3, în două ore şi 48 de minute.

la 11.07.2023, 22:17

Novak Djokovic s-a calificat în semifinalele Wimbledon 2023
Novak Djokovic s-a calificat în semifinalele Wimbledon 2023 - Profimedia

Wimbledon 2023.Novak Djokovici l-a învins pe rusul Andrei Rublev şi s-a calificat în semifinalele turneului de grand slam de la Wimbledon. Tenismenul sârb l-a învins în sferturile de finală pe rusul Andrei Rublev, favorit 7, scor 4-6, 6-1, 6-4, 6-3, în două ore şi 48 de minute.

Djokovic în semifinalele Wimbledon 2023

În faza următoare, sârbul îl va întâlni pe Jannick Sinner (Italia), cap de serie 8, care l-a eliminat pe rusul Roman Safiullin, scor 6-4, 3-6, 6-2, 6-2.

Pentru Djokovici a fost meciul 400 de grand slam, iar semifinala cu Sinner va fi a 46-a de turneu major, ceea ce îl face pe sârb să egaleze recordul lui Roger Federer la simplu masculin. De asemenea, va fi a 12-a semifinală de Wimbledon jucată de sârb, relatează news.ro.