Video În vreme toridă, drumurile multora duc la munte. Peşterile sunt refugiul din calea temperaturilor caniculare
În plină caniculă, drumurile multora dintre noi duc la munte, în căutarea umbrei şi a aerului curat. Peșterile ori parcurile de aventură din pădure sunt refugiul ideal în luna lui cuptor.
Disconfortul termic? Nici vorbă de el! Cu 20 de grade Celsius mai puţin decât afară găsim în sala Peșterii din Valea Cetății. Şi e loc destul aici pentru toată lumea
Cristi Cobuz, ghid turistic: Temperatura din peşteră este între 9 şi 12 grade, se menţine pe tot timpul anului. + După ce intră în peşteră toată lumea iese fericită. Cel puţin copiii când ajung aici "wow" e cuvântul pe care îl spun.
Turişti: Între 25 şi 10 grade e diferenţa mare. Ies aburi din gură. E super pentru petreceri.
- Este suportabil, este mult mai confortabil. Mă aşteptam să fie mai frig.
- România a intrat sub semnul secetei extreme: Culturi compromise total, iar oamenii au ajuns să primească apă cu...
- Ploi, grindină și vijelii în mai bine de jumătate de țară. ANM a emis un nou cod portocaliu de vreme severă,...
- Canicula loveşte în nordul Chinei. Temperaturile care depăşesc 40 de grade Celsius vor afecta peste 250 de...
- Andrei a vizitat 45 de ţări cu un singur rucsac. Cum a supravieţuit 9 luni în America Latină cu doar câteva...
- O ţară din Balcani, considerată "Maldive de Europa", a devenit raiul expaţilor britanici care fug de taxele tot...
Cei care caută răcoarea o pot găsi şi în parcul de aventuri de lângă braşov. în pădure temepratura e mai mică cu 5-7 grade decât în oraş
Refugiul din calea temperaturilor crescute
Vlad Nimăţ, ghid parc de aventură: Diferenţa este destul de considerabilă. + Puteţi să observaţi doar când ieşiţi în stradă, în faţa parcului.
Reporter: Cum este aici?
Turistă: Foarte bine. Pentru că e pădure, pentru că sunt copaci, pentru că e natură.
Ascunşi sub ramurile copacilor, oamenii sunt convinşi că au făcut cea mai bună alegere, într-o zi de foc.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰