Video Românii renunţă la Grecia. Noua destinaţie preferată pentru vacanţa de vară

Războiul din Orient ne strică şi planurile de vacanţă. Mulţi români şi-au anulat călătoriile în Dubai şi s au reorientat spre Spania. La fel ca ei, mulţi alţi europeni. Aşa că destinaţiile din peninsula iberică devin tot mai scumpe. Cât despre paradisurile româneşti din Grecia şi acolo plutesc norii negri, totul ar putea costa mai mult vara asta, de la drum la mâncare şi băutură.

de Ingrid Tîrziu

la 24.03.2026 , 20:30

Grecia, cea mai populară destinaţie de vară pentru români, s-ar putea să nu mai fie atât de accesibilă. Deja un plin de benzină este acum cu aproximativ 15 euro mai scump decât la începutul lunii. Statul elen va acorda în aprilie și mai subvenții pentru combustibili și reduceri la biletele de feribot. Nu e clar dacă aceste facilități vor fi menținute şi în plin sezon. Românii sună deja la cazările din Thasos să afle ce preţuri mai sunt.

Se anunţă scumpiri si la biletele de avion

"Sunt îngrijoraţi oare cât ar putea să crească preţurile la taverne sau la cazări, întreabă care sunt preţurile acum. În continuate vor să vină în Grecia, aşteaptă să vadă exact cum evoluează situaţia economică", a declarat Dan Andrei Drăgan, administrator Forum Grecia. Pentru o maşină medie, cu un motor de cel mult 1,6 benzină, e nevoie de 2 plinuri dus - întors până în Thassos. Asta înseamnă pentru un şofer care alimentează în ambele ţări aproximativ 850 de lei. Turiştii vânează oferte. "Scumpirile de carburant din România şi Grecia nu-i afectează atât de mult pentru că ei vor traversa Bulgaria. Vor alimenta o dată când vor intra în Bulgaria", a declarat Dan Andrei Drăgan, administrator Forum Grecia.

Articolul continuă după reclamă

"Turiştii în acest moment întârzie să ia decizia de cumpărare, motiv pentru care venim în întâmpinarea lor ei se înscriu, achită avansul de 10% şi cu până la 7 zile înainte de plecare pot anula gratuit, fără un motiv anume", a declarat Georgiana Ionescu, director general agenţie de turism. Noul hit al momentului în materie de ţări mai calde este...Spania care ia locul Dubaiului. Cererea a crescut cu 30% de la începutul conflictului din Orient. "Nu numai românii aleg să meargă în Spania, ci şi nemţii şi britanicii, ca atare toate hotelurile şi resorturile bune se vor epuiza rapid. Se poate scumpi destinaţia cu totul. Palma de Mallorca, avem Tenerife din Bucureşti, Las Palmas, Fuerteventura. Este cel mai bun moment acum şi probabil până de Paşte să-ţi alegi vacanţa pentru că încă tarifele nu sunt schimbate", a declarat Cosmin Marinof, director general agenţie de turism.

Se anunţă scumpiri si la biletele de avion. La Aeroportul Otopeni, pe 28 februarie, preţul unei tone de kerosen nu depăşea 850 de dolari. Astăzi, companiile îl cumpără cu peste 1.700 de dolari, iar în unele aeroporturi europene, preţul a depăşit 2.000 de dolari pe tonă. Două mari companii europene, Air France şi KLM, estimează scumpiri de 50 de euro pentru zborurile lungi.

Ingrid Tîrziu Like

Cred că sunt în locul în care mi-am dorit să fiu dintotdeauna: în faţa voastră, vorbind despre oameni şi întâmplările lor.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi schimbat planurile de vacanţă din cauza tensiunilor internaţionale/economice?
Observator » Travel » Românii renunţă la Grecia. Noua destinaţie preferată pentru vacanţa de vară