Observator » Alegeri parlamentare 2020 » Ludovic Orban: "PNL consideră că este câştigătorul acestor alegeri"

Video Ludovic Orban: "PNL consideră că este câştigătorul acestor alegeri"

- observatornews.ro
Cristian Ionescu | Timp citire: 2 minute
Publicat la 06.12.2020, 21:05 | Modificat la 06.12.2020, 22:28

Liderul PNL, Ludovic Orban, a declarat că partidul său a câştigat alegerile parlamentare, iar partidul se consideră atât câştigătorul moral al alegerilor, cât şi cel de la finalizarea procesului de numărare a voturilor.

Ludovic Orban: "Având în vedere că, în cercetarile sociologice nu sunt cuprinse voturile exprimate între orele 19:30 şi 21, nu sunt cuprinse nici cele din diaspora şi care continuă să se exprime, PNL consideră că este câştigătorul acestor alegeri. Atât câştigătorul moral, cât şi câştigătorul la finalizarea procesului de numărare voturilor. Le mulţumesc tuturor românilor, care au decis să îşi exercite dreptul fundamental la vot, în ciuda campaniilor mincinoase şi a descurajării practicate de anumite partide. Sunt încrezător că opţiunile cetăţenilor care au venit la vot s-au respectat şi sunt foarte încrezător în capacitatea PNL de a construi o majoritate parlamentară alături de forţele democratice euroatlantiste"

Ediție specială Observator. Principalele declarații ale liderilor politici:

Articolul continuă după reclamă

Rezultatele alegerilor parlamentare: PSD, pe primul loc

Potrivit rezultatelor, PSD a obținut cele mai multe voturi - 30,5%, urmat de PNL - 29% și USR-PLUS 15,9%.

La limita pragului electoral se află patru partide: UDMR, AUR, Pro România și PMP.

REZULTATE CAMERA DEPUTAȚILOR

PSD - 30.5%

Pe acelaşi subiect

PNL - 29%

USR-PLUS - 15.9%

UDMR - 5.7%

AUR - 5.2%

Pro România - 5%

PMP - 5%

REZULTATE SENAT

PSD - 30.6%

PNL - 29.1%

USR-PLUS - 16.4%

UDMR - 5.7%

AUR - 5.3%

PMP - 5%

Pro România - 5%