FIFA a dezvăluit schimbările aduse stadionului din Dallas pentru CM 2026
FIFA a dezvăluit, joi, noul gazon natural instalat pe stadionul AT&T din Arlington (Texas), arena care va găzdui nouă meciuri din cadrul Cupei Mondiale de fotbal din 2026, inclusiv o semifinală, ca parte a transformării locației înainte de turneul care va debuta pe 11 iunie, informează EFE, citaţi de Agerpres.
În timpul unui eveniment desfășurat la Arlington, în zona metropolitană Dallas, oficialii stadionului și reprezentanții FIFA au detaliat modificările aduse instalației, care folosește de obicei gazon artificial pentru meciurile din NFL (liga de fotbal american).
'Procesul de transformare a stadionului a fost amplu și a inclus îmbunătățiri ale tuturor spațiilor clubului și ale zonelor cheie pentru fani', a declarat directorul general al stadionului, Tod Martin.
Martin a explicat în continuare că iarba naturală a fost cultivată în Colorado și instalată de compania Precision Turf după un proces logistic complex.
'Gazonul a fost pregătit, transportat și instalat cu grijă pentru a asigura cele mai bune condiții posibile pe tot parcursul turneului', a remarcat el.
Pentru a menține suprafața de joc în stare optimă pe tot parcursul competiției, stadionul va utiliza sisteme avansate de iluminat artificial, irigații, infiltrare a aerului și control al temperaturii.
La rândul său, responsabilul cu infrastructura terenurilor de joc din cadrul Federației Internaționale de Fotbal (FIFA), Ewen Hodge, a evidențiat o inițiativă de cercetare de cinci ani, dezvoltată în colaborare cu Universitatea din Tennessee și Universitatea din Michigan.
Stadionul AT&T din Arlington va fi una dintre principalele locații pentru Cupa Mondială din 2026 și va primi mii de fani din diferite colțuri ale lumii în timpul competiției
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰
Înapoi la Homepage
