Observator » Cupa Mondială de Fotbal 2026 » Programul meciurilor de la Cupa Mondială 2026 de marţi, 23 iunie

Programul meciurilor de la Cupa Mondială 2026 de marţi, 23 iunie

Pogramul meciurilor de la Cupa Mondială 2026 de marţi, 23 iunie Pogramul meciurilor de la Cupa Mondială 2026 de marţi, 23 iunie - Profimedia
Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 23.06.2026, 08:30 | Modificat la 23.06.2026, 08:46

Cupa Mondială 2026 programează marţi, 23 iunie, patru meciuri din grupele K şi L. Portugalia lui Cristiano Ronaldo deschide ziua, contra naţionalei din Uzbekistan, de la ora 20:00, la Houston. Partidele de la turneul final sunt transmise în direct, în exclusivitate în România, de Antena 1 şi AntenaPLAY. 

Portugalia deschide ziua de marţi, 23 iunie, contra Uzbekistanului, şi caută prima victorie la Cupa Mondială 2026, după semi-eşecul din partida inaugurală, 1-1 cu RD Congo. Campioana en-titre a UEFA Nations League trebuie să câştige partida de astăzi pentru a păstra şanse de calificare în fazele eliminatorii. 

Anglia vrea o a doua victorie, sinonimă cu calificarea mai departe din grupe, după evoluţia spectaculoasă contra Croaţiei, scor 4-2. În duelul de azi de la Boston, englezii sunt văzuţi ca mari favoriţi contra Ghanei.

Croaţia, finalista din 2018 și semifinalista din 2022, a pierdut meciul de debut cu Anglia şi are mare nevoie de puncte în grupa L. Croaţii pleacă cu prima şansă în meciul al treilea al zilei, de la Toronto, Canada.

Articolul continuă după reclamă

Columbia e singura formaţie care a reuşit victoria în prima etapă a grupei K, iar o victorie contra RD Congo la Guadalajara ar insemna calificarea în 16-imi pentru sud americani.

Programul meciurilor de marţi, 23 iunie

Grupa K: Portugalia vs Uzbekistan, ora 20:00 - Houston (Texas), SUA (Antena 1 şi AntenaPLAY)

Grupa L: Anglia vs Ghana, ora 23:00 - Foxborough (Massachusetts), SUA (Antena 1 şi AntenaPLAY)

Pe acelaşi subiect

Grupa L: Panama vs Croaţia, ora 02:00 - Toronto, Canada (Antena 1 şi AntenaPLAY)

Grupa K: Columbia - RD Congo, ora 05:00 - Guadalajara, Mexic (Antena 1 şi AntenaPLAY)