Antena Meniu Search
x

Curs valutar

Anunţ pentru clienţii Hidroelectrica. Cu cât se scumpesc facturile la energie

Hidroelectrica, cel mai ieftin furnizor la acest moment, a anunţat că va majora tarifele cu 60%, de la 1 aprilie. Iar după ce expiră prelungirea plafonării, doar consumatorii vulnerabili vor mai primi sprijin de la stat. 

de Mădălina Chiţac

la 27.02.2025 , 12:54

Hidroelectrica majorează preţul energiei electrice chiar de la 1 aprilie. Vorbim de o creştere cu aproximativ 60%, de la 28 de bani pe kWh, preţul ajunge la 45 de bani pe kWh. Dacă adăugăm şi taxele, preţul final plătit de consumator va fi de aproximativ 1 leu kWh.

Compania era considerată cel mai ieftin furnizor de energie electrică de la noi din ţară. Scumpirea va fi pentru toţi clienţii, atât pentru cei care au deja un contract cât şi cei pentru care urmează să semneze un contract.

Este un semnal important dat în piaţă de furnizor şi este posibil ca în perioada următoare şi alte companii să crească preţul energiei electrice. Astăzi, Guvernul ar urma să adopte plafonarea cu încă trei luni la energie şi cu încă un an la gaze naturale. 

Vezi și
Mădălina Chiţac Like

Mi-am dorit mereu să am locul ăla de muncă “ieșit din tipare”. Îmi plac oamenii și lucrurile palpitante, îmi place imprevizibilul și ineditul. Iar reporteria are din plin așa ceva.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Întrebarea zilei
V-aţi schimbat furnizorii de energie electrică pentru un preţ mai bun?
Observator » Ştiri economice » Anunţ pentru clienţii Hidroelectrica. Cu cât se scumpesc facturile la energie