Belgia - Portugalia 1-0. Cel mai important meci al optimilor de până acum s-a încheiat cu victoria belgienilor.

la 27.06.2021, 23:55

LIVE TEXT Belgia - Portugalia 1-0. Thorgan Hazard deschide scorul cu un gol fabulos

Campioană europeană în 2016, Portugalia se opreşte în optimi la EURO 2020. Thorgan Hazard a marcat unicul gol al meciului în minutul 42. Pe final, portughezii au avut şansa de a trimite meciul în prelungiri, dar au nimerit doar bara.

Belgia va juca în sferturi contra Italiei.

• Min 90 Final de meci! Belgia se califică în sferturile EURO 2020.
  • Min 84 Guerreiro trage plasat din marginea careului. Mingea loveşte bara!

• Min 58 Jota are o nouă ocazie de gol: trage din 11 metri-central, puţin peste transversală.

• Min 46 Începe repriza a doua!

• Min 45 Final de primă repriză!

• Min 42 GOL Belgia! Thorgan Hazard prinde un şut de excepţie, pe colţul lung şi îl învinge pe Rui Patricio!

• Min 25 Cristiano Ronaldo trage violent din lovitură liberă, Courtois respinge cu dificultate.

• Min 22 Renato Sachez trage de la mare distanţă, mult pe lângă poartă.

• Min 6 Jota trage mult pe lângă poarta belgienilor după o cursă pe partea stângă.

• Min 1 A început meciul!

Belgia - Portugalia. Echipele de start:

• Belgia: Courtois - Alderweireld, Vertonghen, Vermaelen - Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard - De Bruyne, Lukaku, E. Hazard
  • Portugalia: Patricio - Dalot, Dias, Pepe, Guerreiro - Moutinho, Palhinha, R. Sanches - Bernardo, Ronaldo, Jota

Belgia - Portugalia se va juca la Sevilla. Portugalia s-a calificat cu emoţii din "grupa morţii", cu Franţa şi Germania, dar are un mare atu: Cristiano Ronaldo, golgheterul turneului. Portugalia are şi un avantaj moral: este campioana europeană en-titre şi are de apărat trofeul.

Belgia, pe de altă parte, a defilat în fază grupelor şi s-a calificat cu nouă puncte din tot atâtea posibile. Belgienii au o generaţie de excepţie ajunsă la maturitatea fotbalistică şi este una dintre marile favorite la câştigarea EURO 2020.

"Portugalia este o echipă capabilă să facă totul foarte bine. Nu putem însă schimba ceea ce suntem. Avem o echipă construită să atace şi să dea goluri. Acum avem însă experienţa marilor turnee. E generaţia care a venit după cea a lui Figo. Au progresat şi e o generaţie care ştie cum să câştige. Au un grup de jucători fantastic. Dacă vor să se apere în bloc, pot să o facă la perfecţie", a declarat Roberto Martinez, selecţionerul Belgiei, la conferinţa de presă premergătoare meciului.

Observator » Euro 2020 » Belgia - Portugalia 1-0. Campioana din 2016 se opreşte în optimi la EURO 2020. Belgia - Italia, în sferturi