Observator » Evenimente » Caz grav de discriminare într-un liceu din Ploieşti. Un elev orb nu mai este lăsat să intre în şcoală, împreună cu însoţitorul legal. Mama îl acuză pe dirigintele clasei

Caz grav de discriminare într-un liceu din Ploieşti. Un elev orb nu mai este lăsat să intre în şcoală, împreună cu însoţitorul legal. Mama îl acuză pe dirigintele clasei

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 06.02.2018, 12:21 | Modificat la 06.02.2018, 12:45

Caz grav de discriminare într-un liceu din Ploieşti. Un elev orb nu mai este lăsat să intre în şcoală cu mama ca şi însoţitor.

Caz grav de discriminare într-un liceu din Ploieşti. Un elev orb nu mai este lăsat să intre în şcoală cu mama ca şi însoţitor.

Femeia are acest drept legat, iar adolescentul nevăzător a intrat la liceu pe merit. Cel care nu mai permite accesul elevului cu mama lui este chiar dirigintele clasei.

Mama elevului orb a făcut plângere la Centrul European pentru Drepturile Copiilor cu Dizabilități (CEDCD).

Articolul continuă după reclamă