Gripa a făcut prima victimă din acest sezon, în România. O femeie nevaccinată a murit
O femeie în vârstă de 69 de ani, din Bucureşti, a murit din cauza gripei, acesta fiind primul deces înregistrat în acest sezon din cauza gripei.
![](https://img.observatornews.ro/0/2018/1/17/238568/1516203917eaa7d69f.webp?w=430&f=2&v=2)
O femeie în vârstă de 69 de ani, din Bucureşti, a murit din cauza gripei, acesta fiind primul deces înregistrat în acest sezon din cauza gripei, anunţă Centrul Naţional de Supraveghere şi Control a Bolilor Transmisibile (CNSCBT). Femeia nu era vaccinată împotriva virusului gripal.
Potrivit CNSCBT, femeia de 69 de ani din Bucureşti a murit în prima săptămână din acest an din cauza virusului gripal, tip B. Ea nu era vaccinată anti-gripal.
De la începutul sezonului de supraveghere a infecţiilor respiratorii acute şi a gripei, până la 7 ianuarie, au fost confirmate 35 de cazuri de gripă: opt cazuri tip A, subtip H1 (1 – Bihor, 7 – Bucureşti), patru cazuri tip A, subtip H3 (Constanţa), 13 cazuri tip A (9 – Constanţa, 4 – Bucureşti) şi 10 cazuri tip B (2 – Constanţa, 1 – Iaşi, 7 – Bucureşti).
În aceeaşi perioadă a anului trecut au fost înregistrate cinci decese, toate confirmate cu virus gripal tip A, subtip H3.
Până la data de 7 ianuarie, 625.946 de persoane din grupele la risc au fost vaccinate.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰