Video Moment rar pentru SRI. Brigada Antitero şi-a prezentat o parte din echipament, la Cotroceni
Este una dintre puținele ocazii în care Serviciul Român de Informații își deschide porțile pentru public. În curtea Palatului Cotroceni, vizitatorii pot să testeze simulatoare de tragere şi să studieze echipamente pentru misiuni antiteroriste. Totul, în cadrul evenimentului "Porți deschise", organizat de Ziua Europei.
Vizitatorii au stat la coadă la simulatorul de tragere cu realitate virtuală, într-una dintre rarele ocazii în care SRI a dat acces liber publicului. Robotul folosit pentru verificarea şi dezamorsarea coletelor suspecte a atras alte priviri curioase.
Evenimentul "Porți deschise la Palatul Cotroceni" este deschis publicului şi mâine, cu acces gratuit
"Aşa este văzută o ţintă, un inamic înarmat, să presupunem, prin luneta cu termoviziune. Luptătorii SRI au mecanismul montat pe o armă de asalt HK 416, o armă de producţie germană, calibrul NATO 556. În luptă urbana, aceste arme sunt printre cele mai fiabile din lume. Sunt precise, rezistente şi uşor de întreținut", relatează Cristi Popovici, reporter Observator.
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă a expus elicopterul Black Hawk SMURD, folosit în misiuni de salvare și pentru stingerea incendiilor. Poliția şi Jandarmeria au completat tabloul cu vehicule de intervenție, motociclete, echipamente de protecție și roboți. Evenimentul "Porți deschise la Palatul Cotroceni" este deschis publicului şi mâine, cu acces gratuit.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰