Foto Navă avariată, după ce a lovit un romercher şi un dig în Portul Constanţa, din cauza vremii. Echipajul a reuşit să se salveze
O navă aflată în rada interioară a Portului Constanţa a suferit avarii semnificative, inclusiv o gaură de apă, după ce a lovit un dig de protecţie, iar echipajul a fost salvat. Ulterior, nava a fost acostată în siguranţă cu ajutorul remorcherelor.
![Navă avariată, după ce a lovit un dig de protecţie în Portul Constanţa. Echipajul a reuşit să salveze, după ce apa s-a infiltrat Navă avariată, după ce a lovit un dig de protecţie în Portul Constanţa. Echipajul a reuşit să salveze, după ce apa s-a infiltrat](https://img.observatornews.ro/0/2023/11/26/551525/nava-lovita-constanta-300de01f.jpeg?w=1200)
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
”Astăzi, în jurul orei 3.00, o navă sub pavilion Barbados, în balast, ancorată în rada interioară a Portului Constanţa a început să grapeze din cauza condiţiilor meteo extreme. Nu s-a reuşit stabilizarea ei şi a colizionat uşor cu remorcherul Ares, ancorat de asemenea la rada interioara pentru adăpost. Ulterior a continuat să se afle în derivă şi a eşuat după ce a lovit un dig de protecţie. Nava a suferit daune semnificative, inclusiv o gaură de apă în picul prova. Echipajul a declarat că există şi infiltraţii uşoare de apă în compartimentul maşină”, au anunţat reprezentanţii Autorităţii Navale Române (ANR).
Echipajul a fost salvat
Căpitănia Portului Constanţa a solicitat remorchere pentru asistenţă şi salvare.
“Pentru a gestiona situaţia de urgenţă, două remorchere au fost mobilizate pentru intervenţie. Astfel, la ora 9.30 nava a fost acostată în siguranţă în dana 128 cu ajutorul remorcherelor. Cei nouă membri ai echipajului sunt în afara oricărui pericol şi totodată nu există urme de poluare”, a mai precizat sursa.
De asemenea, nava se află continuare sub supravegherea Căpităniei Portului Constanţa. Reprezentanţii ANR au deschis un dosar de cercetare pentru a stabili cauzele şi împrejurările în care evenimentul s-a produs.
Ți-a plăcut acest articol?
LikePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰