Video Opt localităţi din Vrancea, fără apă potabilă mai multe ore. Un muncitor a spart magistrala de apă în timpul lucrărilor pe autostrada A7
Un incident produs în această dimineaţă pe şantierul autostrăzii Moldovei a lăsat fără apă curentă mai multe localităţi din Vrancea. Din primele informaţii, muncitorii care lucrează la autostrada A7 au spart o magistrala de apă.
- Vezi noi episoade din Insula Iubirii Duminică de la 20:00, Luni și Marți de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY!
- România visează din nou la Champions League: Maccabi Tel Aviv – FCSB. Miercuri, 31 iulie, de la 21.00, live pe Antena 1 și AntenaPLAY
- EXCLUSIV. Prima reacţie a profesorului de la Colegiul "Sfântul Sava", acuzat că a abuzat doi elevi minori
Avaria s-a produs în această dimineaţă în jurul ore 8. Unul dintre muncitorii care executau lucrări pe şantierul unde se construieşte autostrada A7 a lovit în mod accidental magistrala de apă care alimentează sud-estul judeţului. A fost imediat anunţată compania de utilităţi publice Focşani, iar în jurul orei 8 şi 45 de minute a fost sistată alimentarea cu apă potabilă în 8 localităţi din zona respectivă.
Cât vor dura lucrările
Se lucrează şi în acest moment la remedierea situaţiei, se estimează că lucrările pentru repararea avariei vor dura cel puţin 6 ore, dar la lăsarea serii ar trebui ca oamenii din aceste localităţi avariate să aibă din nou apă potabilă.
"În urma unei avarii produse la magistrala de alimentare cu apă a zonei de sud - est a judeţului, de către executantul lucrărilor de construcţie a autostrăzii A7, a fost necesară întreruperea furnizării serviciului începând cu ora 08,45, pentru toţi utilizatorii din localităţile Milcovul, Gologanu, Răstoaca, Tătăranu, Vulturu, Călieni, Năneşti şi Măicăneşti", a precizat furnizorul de apă.
Ți-a plăcut acest articol?
Like | 1 votPuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰