Observator » Evenimente » Turist polonez, salvat după ce a fost "înghiţit" de zăpadă în Munţii Rodnei. Bărbatul a fost găsit la 30 de metri sub nămeţi

Video Turist polonez, salvat după ce a fost "înghiţit" de zăpadă în Munţii Rodnei. Bărbatul a fost găsit la 30 de metri sub nămeţi

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 02.05.2023, 08:37 | Modificat la 02.05.2023, 08:37

Misiune dificilă, pentru salvamontiştii din Borşa. Un turist polonez de 29 de ani a suferit mai multe răni, după ce a alunecat aproximativ 30 de metri pe zăpadă, în Munţii Rodnei.

Acesta mai era însoţit de încă un prieten, iar la un moment dat, cei doi au încercat să traverseze o curbă din zona Cascadei Căilor. Iniţial colegul său de drumeţie a crezut că acesta a fost înghiţit de o avalanșă şi a sunat imediat la 112.

Imediat la faţa locului au intervenit salvamontiştii, care au reuşit să-l găsească pe turistul care a alunecat şi să-i acorde primul ajutor. Atât el cât şi prietenul său de 30 de ani au fost transportaţi la Spitalul Orăşenesc Borşa pentru mai multe investigaţii medicale.