Observator » Evenimente » Urs lovit de o maşină care nu a mai putut evita impactul, în Harghita

Urs lovit de o maşină care nu a mai putut evita impactul, în Harghita

Redactia Observator | Timp citire: 2 minute
Publicat la 17.11.2019, 10:18 | Modificat la 17.11.2019, 11:20

Un urs a fost lovit aseară de o maşină, în judeţul Harghita, în apropierea localităţii Praid. În autoturism se aflau trei persoane, printre care şi un copil. Au scăpat teferi, dar copilul a făcut un atac de panică şi a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Un urs a fost lovit aseară de o maşină, în judeţul Harghita, în apropierea localităţii Praid. În autoturism se aflau trei persoane, printre care şi un copil. Au scăpat teferi, dar copilul a făcut un atac de panică şi a avut nevoie de îngrijiri medicale.

Alerta s-a dat în jurul orei 19. Şoferul autoturismului a anunţat că nu a observat la timp animalul, pe şosea, şi l-a lovit în plin. Maşina a ieşit de pe şosea, dar nicio persoană din cele trei care se aflau înăuntru nu a păţit nimic.

În schimb ursul, un exemplar de 600 de kilograme, a fost grav rănit. La faţa locului au ajuns mai multe echipaje de poliţie şi jandarmi, garda de mediu, dar şi vânătorii.

Articolul continuă după reclamă

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Pentru localnici, apariţia urşilor este ceva obişnuit. Şi accidentele de acest fel s-au înmulţit în ultima vreme.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

Pe acelaşi subiect

Şansele ca ursul să trăiască sunt mici. Membrele i-au fost fracturate.

INFORMARESetările tale privind cookie-urile nu permit afișarea conținutului din această zonă. E necesar să accepți cookie-urile social media pentru afisarea acestui tip de conținut. Modifică setările

De la începutul acestui an, pe şoselele din România s-au petrecut peste 100 de accidente din cauza animalelor sălbatice.