15 români, în pericol de moarte pe o autostradă din Elveţia. Autocarul în care călătoreau a fost sechestrat
15 români au fost în pericol de moarte pe o autostradă din Elveţia. Autocarul în care călătoreau a fost sechestrat de poliţie, înainte de a se produce o tragedie.
15 români au fost în pericol de moarte pe o autostradă din Elveţia. Autocarul în care călătoreau a fost sechestrat de poliţie, înainte de a se produce o tragedie.
Autocarul înmatriculat în România avea la bord 15 români şi a fost oprit de poliţia din cantonul Valais, pe A9, în apropiere de Sion. Poliţiştii au cerut şoferului să meargă într-un centru pentru trafic greu, la St-Maurice, pentru o verificare tehnică.
Acolo s-a descoperit că frânele de pe roţile din spate erau pur şi simplu sparte şi doar o minune a făcut ca autocarul, care venea din România, să nu fie implicat într-un accident teribil.
În plus, şoferul, un român de 38 de ani, nu avea licenţă de transport pentru persoane în Elveţia. Şoferul a fost amendat, urmând să fie raportat Serviciului de Trafic Rutier. La fel şi angajatorul lui, o firmă din România.
Cei 15 călători români care se aflau în autocar au fost nevoiţi să îşi continue călătoria pe cont propriu, fiecare.
Puteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰