Observator » Ştiri externe » Alertă de gradul ZERO! Zece morți din cauza unei BACTERII UCIGAȘE

Alertă de gradul ZERO! Zece morți din cauza unei BACTERII UCIGAȘE

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 30.07.2014, 13:22 | Modificat la 30.07.2014, 13:39

Bacteria devine mortală atunci când intră în contact cu persoanele care au un sistem imunitar precar. Până în momentul de față s-au înregistrat zece victime

Bacteria devine mortală atunci când intră în contact cu persoanele care au un sistem imunitar precar. Până în momentul de față s-au înregistrat zece victime 

Panica s-a instalat printre turiștii care vizitează, în această perioadă, Florida, după ce autoritățile au anunțat că o bacterie care a apărut în apa oceanului, a omorât deja 10 persoane. 

Potrivit cotidianului Mirror, bacteria Vibrio vulnificus trăiește în apa sărată, acolo unde îi atacă pe cei care au răni deschise pe corp sau cei care au un sistem imunitar mai puțin eficient.

Articolul continuă după reclamă

Medicii susțin că persoanele care intră în contact cu bacteria au șanse minime de supraviețuire