Observator » Ştiri externe » Blackberry, telefonul interzis

Blackberry, telefonul interzis

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 05.08.2010, 19:45 | Modificat la 27.11.2016, 12:50

Milioane de utilizatori de Blackberry sunt in pericol sa nu-si mai poata folosi telefoanele inteligente. Motivul? Datele transmise sunt criptate astfel ca mai multe guverne spun ca e pusa in pericol securitatea nationala. Mai multe tari arabe au luat decizia de a interzice accesul la email si internet de pe aceste telefoane, iar Comisia Europeana vrea sa-i doteze pe angajati cu alte smart-phone-uri.

Milioane de utilizatori de Blackberry sunt in pericol sa nu-si mai poata folosi telefoanele inteligente. Motivul? Datele transmise sunt criptate astfel ca mai multe guverne spun ca e pusa in pericol securitatea nationala. Mai multe tari arabe au luat decizia de a interzice accesul la email si internet de pe aceste telefoane, iar Comisia Europeana vrea sa-i doteze pe angajati cu alte smart-phone-uri.