Observator » Ştiri externe » Cei mai curajoşi nemţi şi britanici au sărbătorit Crăciunul cu o baie în ape îngheţate

Video Cei mai curajoşi nemţi şi britanici au sărbătorit Crăciunul cu o baie în ape îngheţate

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 26.12.2021, 10:26 | Modificat la 26.12.2021, 10:29

Aproape 40 de membri ai unui club de înot îmbrăcaţi în costume festive s-au aruncat în apele unui lac din apropiere de Berlin.

Pentru înotători nu este vorba doar de respectarea unei tradiţii, dar şi despre un obicei foarte benefic pentru sănătate. Londonezii nu s-au lăsat nici ei mai prejos. Zeci de oameni s-au luat la întrecere într-o competiţie de înot pe o distanţă de 100 de metri pe un lac din Hyde Park. Cursa din Londra este organizată anual în Ziua de Crăciun din anul 1864.