Observator » Ştiri externe » Chinezii vor putea avea mai mulţi copii. Autorităţile de la Beijing pregătesc o nouă politică

Chinezii vor putea avea mai mulţi copii. Autorităţile de la Beijing pregătesc o nouă politică

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 15.03.2018, 14:08 | Modificat la 15.03.2018, 15:28

Chinezii vor putea avea mai mulţi copii. Autorităţile de la Beijing pregătesc o nouă politică prin care vor creşte numărul maxim de moştenitori ai unei familii.

Chinezii vor putea avea mai mulţi copii. Autorităţile de la Beijing pregătesc o nouă politică prin care vor creşte numărul maxim de moştenitori ai unei familii, de la doi, la trei.

Prin această măsură, statul chinez doreşte să răspundă fenomenului de îmbătrânire a populaţiei. În 2016, ţara a renunţat la legea controversată prin care le impunea familiilor să aibă doar un singur copil. Doar anul trecut, s-au înregistrat 17,23 de milioane de naşteri în China.