Observator » Ştiri externe » Danemarca revendică Polul Nord

Danemarca revendică Polul Nord

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 16.12.2014, 16:26 | Modificat la 16.12.2014, 17:24

Danemarca vrea să îşi extindă teritoriu cu o zonă de 4 ori mai mare decât suprafaţa României. Diplomaţii danezi revendică Polul Nord şi au depus deja la ONU o cerere în acest sens. 900 de mii de kilometri pătraţi are teritoriul dorit de Copenhaga.

Danemarca vrea să îşi extindă teritoriu cu o zonă de 4 ori mai mare decât suprafaţa României. Diplomaţii danezi revendică Polul Nord şi au depus deja la ONU o cerere în acest sens. 900 de mii de kilometri pătraţi are teritoriul dorit de Copenhaga.

Danemarca revendica Polul Nord, o cerere in acest sens fiind depusa comisiei ONU pentru delimitarea regiunii artice.

Diplomatii danezi, citati de Le Monde, declara ca o parte din revendicarea de aproape 900 de mii de km patrati - de patru ori teritoriul Romaniei- se suprapune cu cereri ale Norvegiei. In zona salicitata este plasat Polul Nord geografic.

Articolul continuă după reclamă

In subsolul calotei nordice se estimeaza mari zacaminte de hidrocarburi, care ar reprezenta circa o treime din rezervele de gaze naturale ale planetei.