Observator » Ştiri externe » Danemarca si Germania vor fi legate de un tunel subacvatic de 18 kilometri

Danemarca si Germania vor fi legate de un tunel subacvatic de 18 kilometri

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 04.02.2011, 06:35 | Modificat la 29.04.2018, 10:25

Danemarca si Germania vor fi legate de un tunel subacvatic de 18 kilometri. Proiectul grandios va fi construit de danezi si va traversa stramtoarea Fehmarn. Initial, cele doua Guverne au vrut sa lege tarile printr-un pod, dar in final expertii au spus ca un tunel este mai sigur. E drept ca si mai scump. Tunelul va subtia bugetul Danemarcei cu 4 miliarde de euro.

Danemarca si Germania vor fi legate de un tunel subacvatic de 18 kilometri. Proiectul grandios va fi construit de danezi si va traversa stramtoarea Fehmarn. Initial, cele doua Guverne au vrut sa lege tarile printr-un pod, dar in final expertii au spus ca un tunel este mai sigur. E drept ca si mai scump. Tunelul va subtia bugetul Danemarcei cu 4 miliarde de euro.