Observator » Ştiri externe » Everestul a mai "furat" şase vieţi!

Everestul a mai "furat" şase vieţi!

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 18.04.2014, 09:05 | Modificat la 18.04.2014, 09:07

Cel puţin şase persoane au murit vineri, în Everest, după o avalanşă

Patru dintre cadavre au fost deja recuperate şi se încearcă extragerea altor două, blocate în zăpadă. Numeroşi alţi alpinişti sunt răniţi, iar alţii sunt daţi dispăruţi. Grupul număra peste 50 de persoane.

Un oficial din cadrul Ministerului Turismului a declarat că victimele sunt de origine nepaleză şi pregăteau accesul către culme înainte de vârful sezonului, care începe la sfârşitul lunii aprilie.