Furtunile au făcut ravagii în sud-estul Europei
Taifunul care a înecat oraşul Orşova a făcut prăpăd şi la vecini. Sârbii şi bulgarii au fost loviţi de potop. Iar magiarii se pregătesc să dea piept cu apele astăzi.
Taifunul care a înecat oraşul orşova a făcut prăpăd şi la vecini. Sârbii şi bulgarii au fost loviţi de potop. Iar magiarii se pregătesc să dea piept cu apele astăzi.
Pe celălalt mal al Dunării, vis-a-vis de Orşova, apele au înghiţit totul în cale.
A fost un spectacol terifiant, surprins de localnici cu telefoanele mobile.
Autorităţile sârbe au decretat stare de urgenţă în trei municipalităţi din estul ţării.
- Armata ucraineană a anunţat oficial că se retrage din Kursk. Sirski: "Prioritatea mea e să salvez vieţile...
- Putin, în uniformă militară, a vizitat Kursk pentru prima dată de la incursiunea ucrainenilor. Ce i-a raportat...
- Trump a făcut reclamă maşinilor Tesla mai ceva decât un dealer auto. Preşedintele SUA a dat 88.000 de dolari pe...
- Rusia anunţă că ar putea fi de acord cu armistiţiul din Ucraina, dacă Kievul nu mai primeşte arme. Trump...
- SUA au discutat cu Ucraina despre cedarea de teritorii. Zelenski a anunţat principala linie roşie a Kievului
Şi hidrocentrala porţile de fier este ameninţată de ape.
Patru sute de oameni au fost evacuaţi deja din estul Serbiei, în timp ce mii de oameni caută prin mâl ce a mai rămas din bunurile lor.
Furtuna a făcut ravagii şi la bulgari, în centrul şi estul ţării. Un sat a fost acoperit de ape după o ploaie de 12 ore.
Intemperiile le-au dat emoţii şi maghiarilor. Mii de voluntari au umplut sacii cu nisip până târziu în noapte pentru ca apele râului Mura să nu le intre în case. Nivelul râului a atins deja un maxim istoric, iar astăzi ar putea creşte şi mai mult, avertizează Hidrologii.
Înapoi la HomepagePuteţi urmări ştirile Observator şi pe Google News şi WhatsApp! 📰