Observator » Ştiri externe » La solstiţiul de iarnă, cu buștenii prin oraș

La solstiţiul de iarnă, cu buștenii prin oraș

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 23.12.2014, 07:55 | Modificat la 23.12.2014, 08:14

Capitala Letoniei a fost împânzită de buşteni şi oameni mascaţi. Localnicii au ieşit pe străzi să sărbătorească solstiţiul de iarnă printr-un ritual antic

Capitala Letoniei a fost împânzită de buşteni şi oameni mascaţi. Localnicii au ieşit pe străzi să sărbătorească solstiţiul de iarnă printr-un ritual antic

Sute de oameni au ieşit pe străzi în cea mai lungă noapte din an. Cei din fruntea cortegiului cântau, iar alţii trăgeau după ei buşteni legaţi cu frânghii.

Solstiţiu de iarnă, la fel ca şi cel de vară, are o importanţă deosebită Încă din antichitate pentru letonieni. La fel ca atunci, şi acum oamenii se opresc într-o piaţă şi dau foc buştenilor.

Articolul continuă după reclamă

În trecut, letonienii credeau că odată cu arderea buştenilor dispăreau şi toate nenorocirile.