Observator » Ştiri externe » Turistă din România, depistată cu coronavirus în Grecia, deşi la graniţă trecuse testul

Turistă din România, depistată cu coronavirus în Grecia, deşi la graniţă trecuse testul

Turistă din România, depistată cu coronavirus în Grecia, deşi la graniţă trecuse testul Turistă din România, depistată cu coronavirus în Grecia, deşi la graniţă trecuse testul - Pixabay
Cornel Preda | Timp citire: 1 minut
Publicat la 15.07.2020, 18:10 | Modificat la 15.07.2020, 18:09

O femeie din România a fost confirmată pozitiv cu coronavirus în Nauplion, Grecia, la zece zile după ce şi-a început vacanţa.

  • Femeia, în vârstă de 60 de ani, a fost internată la un spital din Atena
  • Autorităţile au început o anchetă epidemiologică

Când a trecut graniţa Promachonas, femeia a fost testată negativ pentru coronavirus, însă câteva zile mai târziu a început să aibe simptome specifice bolii.

Conform presei din Grecia, femeia, în vârstă de 60 de ani, a făcut un episod de gastroenterocolită care nu a trecut în urma tratamentului medical.

A sunat la spital şi le-a spus simptomele, lucru care a stârnit suspiciunea de coronavirus. A fost testată, iar rezultatul a fost pozitiv, concluzia fiind că boala nu se declanşase în momentul în care a trecut graniţa.

Articolul continuă după reclamă

Femeia a fost dusă la un spital din Atena pentru tratament, iar autorităţile au început o anchetă epidemiologică.

Citește și: