Observator » Ştiri externe » Misiune de adio

Misiune de adio

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 15.05.2010, 09:05 | Modificat la 27.01.2018, 04:55

Lansare de ramas bun la Centrul spatial Kennedy. Naveta Atlantis a pornit in ultima sa misiune inainte de a fi scoasa din uz. Naveta va efectua o misiune de 12 zile spre Statia Spatiala Internationala. La bord se afla 12 tone de echipamente, printre care si un mic modul de cercetare rusesc. Dupa revenirea pe Pamant, Atlantis va ajunge piesa de muzeu. Celelalte doua navete americane, Discovery si Endeavour, vor mai efectua si ele cate o misiune, dupa care vor avea aceeasi soarta. Legatura cu Statia Spatiala va fi asigurata in viitor doar de navele rusesti.

Lansare de ramas bun la Centrul spatial Kennedy. Naveta Atlantis a pornit in ultima sa misiune inainte de a fi scoasa din uz. Naveta va efectua o misiune de 12 zile spre Statia Spatiala Internationala. La bord se afla 12 tone de echipamente, printre care si un mic modul de cercetare rusesc. Dupa revenirea pe Pamant, Atlantis va ajunge piesa de muzeu. Celelalte doua navete americane, Discovery si Endeavour, vor mai efectua si ele cate o misiune, dupa care vor avea aceeasi soarta. Legatura cu Statia Spatiala va fi asigurata in viitor doar de navele rusesti.