Observator » Ştiri externe » Protest cu banane la Muzeul Naţional de Artă din Varşovia

Protest cu banane la Muzeul Naţional de Artă din Varşovia

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 30.04.2019, 17:28 | Modificat la 30.04.2019, 19:51

Un protest inedit a avut loc în faţa Muzeului Naţional de Artă din capitala Poloniei. Aproape o mie de oameni au scandat lozinci şi au agitat banane, pe care le-au şi mâncat.

Un protest inedit a avut loc în faţa Muzeului Naţional de Artă din capitala Poloniei. Aproape o mie de oameni au scandat lozinci şi au agitat banane, pe care le-au şi mâncat.

Polonezii au protestat, astfel, faţă de decizia muzeului, care a scos din expoziţie o creaţie considerată obscenă.

Este vorba de imagini ale unei femei care mănâncă banane, cu atitudini uneori provocatoare.

Articolul continuă după reclamă

Guvernul polonez este acuzat de artişti şi intelectuali că a făcut numiri politice la conducerea teatrelor şi muzeelor.