Observator » Ştiri externe » Protest violent într-o gară din Londra

Protest violent într-o gară din Londra

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 25.10.2015, 08:52 | Modificat la 25.10.2015, 09:10

Poliţiştii din Londra au purtat o adevărată bătălie cu zeci de protestatari agresivi, la intrarea gării unde sosesc trenurile internaţionale Eurostar

Poliţiştii din Londra au purtat o adevărată bătălie cu zeci de protestatari agresivi, la intrarea gării unde sosesc trenurile internaţionale Eurostar

Incidentele s-au produs la un miting de solidaritate cu imigranţii care încearcă să ajungă, clandestin, de pe continent în Marea Britanie.

Articolul continuă după reclamă

Potrivit poliţiei, manifestanţii au fost, în general, paşnici, până la sosirea unui grup de indivizi violenţi. Aceştia i-au atacat pe poliţişti cu bombe cu vopsea şi fumigene şi au forţat intrarea în gară.

Oamenii legii s-au regrupat şi au reuşit, până la urmă, să-i evacueze pe turbulenţi şi să restabilească ordinea.