Observator » Ştiri externe » Republica Moldova vrea să depună o cerere de aderare la UE în 2015

Republica Moldova vrea să depună o cerere de aderare la UE în 2015

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 28.09.2014, 08:50 | Modificat la 28.09.2014, 08:54

Ministrul moldovean de Externe, Natalia Gherman, a declarat joi, în cadrul unei întâlniri cu diaspora moldovenească din statele New York şi New Jersey, că Republica

Ministrul moldovean de Externe, Natalia Gherman, a declarat joi, în cadrul unei întâlniri cu diaspora moldovenească din statele New York şi New Jersey, că Republica

Moldova intenţionează să depună o cerere de aderare la UE în 2015, relatează Europa Liberă, în pagina electronică de sâmbătă, scrie antena3.

Vorbind despre relaţiile pe care Chişinăul le are cu Uniunea Europeană, şefa diplomaţiei moldoveneşti a declarat că de fiecare dată când discută cu oficialii UE cere ca R.Moldova să fie tratată diferenţiat faţă de celelalte membre ale Parteneriatului Estic, atât în baza greşelilor, cât şi a reformelor pe care le implementează.

Articolul continuă după reclamă

Citeşte continuarea pe jurnalul.ro