Observator » Ştiri externe » REVOLTĂTOR! Mesaj al Poliţiei din Ungaria: "Dacă ai fost violată, e vina ta"

REVOLTĂTOR! Mesaj al Poliţiei din Ungaria: "Dacă ai fost violată, e vina ta"

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 27.11.2014, 20:33 | Modificat la 27.11.2014, 20:35

Videoclipul unei campanii sociale recente pentru prevenirea violului promovat de poliţia din Ungaria a stârnit numeroase controverse, din cauza modului nefericit în care realizatorii au ales să-şi transmită mesajul

Videoclipul unei campanii sociale recente pentru prevenirea violului promovat de poliţia din Ungaria a stârnit numeroase controverse, din cauza modului nefericit în care realizatorii au ales să-şi transmită mesajul

Video-ul prezintă trei tinere care merg la discotecă, machiate şi îmbrăcate sexy, consuma alcool şi dansează provocator, iar la plecare una dintre ele rămâne singură pe stradă şi este violată de un bărbat necunoscut, care pur şi simplu n-a putut să se abţină. Morala?! "Ai fi putut preveni acesta situaţie!".

Altfel spus, femeia se face vinovată de faptul că au fost violată, pentru că s-a aranjat să iasă în club, s-a distrat, iar apoi a mers singură pe strada - o invitaţie de nerefuzat pentru orice violator, în opinia realizatorilor.

Articolul continuă după reclamă

În fata numeroaselor critici, Poliţia a încercat să găsească o justificare, dar n-a reuşit decât să agite şi mai mult spiritele.