Observator » Ştiri externe » Un tânăr american, primul om din lume care a traversat de unul singur Antarctica

Un tânăr american, primul om din lume care a traversat de unul singur Antarctica

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 27.12.2018, 16:50 | Modificat la 27.12.2018, 18:06

Un tânăr american a devenit primul om din lume care a traversat de unul singur Antarctica. Expediţia pe continentul îngheţat de la Polul Sud, considerată imposibilă până acum, a durat 54 de zile.

Un tânăr american a devenit primul om din lume care a traversat de unul singur Antarctica. Expediţia pe continentul îngheţat de la Polul Sud, considerată imposibilă până acum, a durat 54 de zile.

Colin O'Brady a mers pe schiuri 1.500 de kilometri şi a tras după el o sanie de 170 de kilograme. Întregul traseu a putut fi urmărit online, iar ultimii 129 de kilometri i-a parcurs în 32 de ore, fără oprire.