Observator » Ştiri externe » Trei astronauţi, "recuperaţi" de pe Staţia Spaţială de o capsulă rusească Soyuz. Occidentul a întrerupt colaborarea cu Roscosmos

Video Trei astronauţi, "recuperaţi" de pe Staţia Spaţială de o capsulă rusească Soyuz. Occidentul a întrerupt colaborarea cu Roscosmos

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 24.09.2024, 15:11 | Modificat la 24.09.2024, 15:12

O misiune spaţială încheiată cu succes.

Doi cosmonauţi ruşi şi o astronaută americană a NASA au aterizat ieri în Kazahstan cu ajutorul unei capsule ruseşti, la finalul unei şederi record pe Staţia Spaţială Internaţională. Cei trei cercetători vor trece prin controale medicale, apoi astronauta americană se va îmbarca într-un avion NASA către sediul agenţiei din statul Texas.

După invadarea Ucrainei, ţările occidentale au întrerupt parteneriatele cu agenţia spaţială rusă Roscosmos, însă capsulele Soiuz au rămas în continuare printre puţinele modalităţi de transport a echipajelor către Staţia Spaţială Internaţională.