Observator » Ştiri externe » Un nor de gaze toxice s-a lăsat peste capitala Rusiei

Un nor de gaze toxice s-a lăsat peste capitala Rusiei

Redactia Observator | Timp citire: 1 minut
Publicat la 11.11.2014, 07:30 | Modificat la 11.11.2014, 07:47

Traficul în Moscova a fost aproape paralizat din cauza vizibilităţii reduse, dar asta nu e cea mai mare problemă a localnicilor.

Traficul în Moscova a fost aproape paralizat din cauza vizibilităţii reduse, dar asta nu e cea mai mare problemă a localnicilor. 

Oamenii se plâng că se simte un miros greu în aer şi se tem pentru sănătatea lor. Autorităţile medicale au recunoscut că în aer concentraţia de hidrogen sulfurat e de şase ori mai mare decât limita admisă.

Gazul care poate ucide în concentraţii mari ar proveni de la o rafinărie din estul oraşului.Oficialii ruşi au dat asigurări că nivelul poluării va scădea în zilele următoare.

Articolul continuă după reclamă